Zalety i wady oświetlenia typu LED

Oświetlenie z diodami LED istnieje na rynku od lat. Z biegiem czasu zyskało grono zwolenników i przeciwników. Jednakże zanim osądzisz ten model zapoznaj się z najczęściej wymienianymi wadami i zaletami.

Zalety oświetlenia LED

Przede wszystkim podkreśla się, ze czas użytkowania żarówek z diodami LED jest znacznie dłuższy niż klasycznych.

Aspekt trwałości zdobył serca wielu osób, które z uśmiechem na ustach pozbyły się z domów tradycyjnego oświetlenia. Nie chodzi tutaj jedynie o czas sprawności, ale też wysoki stopień odporności materiału na stłuczenia, co nie było cechą poprzedniczek. Diody LED nie emitują dużo ciepła, przez co ich zastosowanie w np. chłodniach nie przyniesie żadnych, niepożądanych skutków.

Zapomnij o czekaniu na zapalenie się żarówki, ponieważ LED natychmiast reaguje na dopływ prądu w ułamkach sekundy. Również nagłe, niespodziewane zepsucie nie wchodzi w grę. Właściciele widzą jak powoli żarówki z diodami LED zaczynają tracić na mocy emitowanego światła, dzięki czemu mogą przygotować się do ich wymiany bez zaskoczenia nagłą ciemnością. Poza tym używając tego typu oświetlenia wspieramy ekologię i troszczymy się o dobro środowiska naturalnego, bowiem żarówki LED nie posiadają szkodliwych dla niego materiałów w swoim składzie.

Wady LED

Do minusów należy znacznie wyższa cena niż koszt klasycznych żarówek. W pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, szczególnie latem okazuje się, że LEDY są bardzo wrażliwe na wzrost temperatury powietrza w otoczeniu. Zaczynają słabiej świecić, co nie jest mile widziane przez ich użytkowników. Przeważnie na sklepowych półkach znajdujemy diody oferujące światło zimne, które zniekształca widzenie prawidłowych kolorów i struktur przedmiotów.

Na rynku pojawiły się ostatnio diody z ciepłym światłem, ale są jeszcze droższe niż poprzedniczki.