Lampy w podłożu – kiedy mają sens?

Istnieją bardzo różne typy oświetlenia, z których można śmiało korzystać, aby uzyskać pożądane w danym momencie efekty. Możliwości jest wiele, a najpowszechniej przeciętni konsumenci sięgają rzecz jasna po takie lampy, jakie sprawdzają się we wnętrzach. Da się tu wymieniać liczne modele opraw sufitowych, lampy podłogowe czy biurkowe – pula jest szeroka i w zasadzie każdy z nabywców ma swobodę wyboru. Na tym jednakże rynek oświetlenia się nie kończy, ponieważ dostępne i, co za tym idzie, przydatne bywają także zupełnie inne typy lamp. O jakich rozwiązaniach konkretnie mowa?

Walory dekoracyjne i, rzecz jasna, praktyczne

Dobrym przykładem mogą być chociażby oprawy najazdowe, jakie w pewnych przypadkach są bardzo uzasadnione. Sama nazwa tych rozwiązań jest na tyle nietypowa, że dla pewnej grupy odbiorców problemem może być domyślenie się, o co w ogóle chodzi. Otóż mowa o lampach montowanych w podłożu, najczęściej wzdłuż wjazdów do garaży. Przede wszystkim tego rodzaju oświetlenie ma „naprowadzać” kierowcę na odpowiednią ścieżkę, tak aby mógł łatwiej zaparkować auto. Naturalnie nie chodzi jedynie o to, ponieważ duże znaczenie ma także wymiar estetyczny – zwłaszcza w odniesieniu do niektórych użytkowników.

Czasami oprawy najazdowe bywają zaliczane do kategorii opraw dekoracyjnych, co poniekąd jest słuszne. Nie zawsze jednak instalując je, konsumenci mają intencję, aby odpowiadały one w jakimkolwiek stopniu za zdobienie przestrzeni. Czasami mają one wyłącznie spełniać zadania związane z poprawą widoczności z punktu widzenia osób kierujących pojazdami. Dla jasności trzeba dodać, że lampy takie są montowane także w ogrodach, szczególnie wzdłuż ścieżek. W tym momencie bez wątpienia spełniają one funkcję dekoracyjną, choć nadal nie da się im odmówić pewnych praktycznych walorów.

Pamiętać o istotnych cechach budowy

W sprzedaży są dziś dostępne przede wszystkim modele opraw najazdowych wykonane w technologii LED. Często posiadają one fabrycznie wbudowane żarniki, których nie da się w łatwy sposób wymienić. Warto zatem przyjrzeć się wybieranym oprawom i zdecydować się na takie, w których zamontowana jest dostępna w powszechnej sprzedaży ledowa żarówka. W razie awarii możliwe będzie w miarę proste jej wymienienie.

Trzeba pamiętać, że dobra oprawa najazdowa musi być wykonana w taki sposób, aby była odporna na wilgoć (klasa szczelności), a także silny nacisk.

Close