Jak wybrać oświetlenie energooszczędne do domu?

W dzisiejszych czasach każdy z nas chce oszczędzać, dlatego też coraz częściej zwraca się uwagę na tego typu kwestie w trakcie budowania domu. Jednym z wyborów, jakie musimy podjąć, a który może rzutować na kwestię oszczędzania, jest dobór odpowiedniego oświetlenia.

Chodzi tutaj oczywiście o żarówki, wśród których mamy przeróżne opcje – jak jednak wybrać naprawdę energooszczędne oświetlenie, aby podnieść swój komfort mieszkania? Jest to niezwykle ważna sprawa, gdyż oświetlenie potrafi niekiedy stanowić nawet 40 procent całości rachunków za energię elektryczną. Oczywiście warto rozpocząć od zbadania swoich opcji – dziś wśród najpopularniejszych możliwości mamy tak zwane świetlówki, halogeny oraz żarówki LED.

Te trzy opcje cieszą się największym zainteresowaniem i wszystkie one mogą zapewnić nam spore oszczędności, jeśli chodzi o energię. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy postawimy na żarówkę o odpowiedniej klasie efektywności.

W przeciwnym razie może być im bardzo daleko do tych żarówek, które rzeczywiście możemy określić mianem energooszczędnych.

Świetlówki, halogeny czy LEDy – co wybrać?

Poszukiwania żarówek idealnych rozpoczynamy od świetlówek, które to nie są najtańszym wyborem, natomiast zużywają one znacznie mniej energii niż tradycyjne, zwykłe żarówki.

Ogromnym ich plusem jest fakt, że mogą one wytrzymać nawet kilka lat pracy. Aby jednak mieć pewność, że tak rzeczywiście będzie, warto jest postawić na produkty wysokiej jakości od uznanych firm.

Inną opcją są halogeny – lubiane przede wszystkim dlatego, że pobierają mało energii, a dają bardzo dużo światła. Najbardziej popularne są chyba jednak lampy LED, które zyskują na mocy i cechują się niezwykłą wręcz trwałością – niektóre takie lampy mogą służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dodatkową zaletą tego typu lamp jest fakt, że wytwarzają one białe światło, które to cechują się jednolitą barwą. Świetnie sprawdzą się więc w wielu różnego rodzaju sytuacjach i pomieszczeniach, stanowiąc także źródło światła w oprawach dekoracyjnych.

Close