Cechy opraw rastrowych

Konieczność oświetlenia pomieszczeń jest czymś w miarę oczywistym, ale nie oznacza to, że w każdej sytuacji dowolne rozwiązanie okaże się najlepszym. Rynek oświetlenia jest bardzo szeroki, co w tych czasach nie powinno nikogo dziwić. Użytkownicy mają szansę wybierać spośród licznych opcji, wśród których nie brakuje modeli nowoczesnych lamp o specyficznych cechach. Bywa również tak, że pewne rozwiązania są z założenia dedykowane na przykład do montażu w miejscach pracy, biurach i tego typu lokalizacjach.

Popularne oprawy rastrowe można spokojnie uznać za taki typ oświetlenia, jakiego raczej nie spotkamy w domach, choć nie można być w tej kwestii zbyt kategorycznym. Rzeczywiście jest tak, że po lampy tego rodzaju sięga się zazwyczaj, urządzając wspomniane wyżej przestrzenie związane z aktywnością zawodową. Jeśli jednak ktoś chce, może przecież uwzględnić rastrowe oprawy w aranżacji własnych domowych wnętrz. Czasami opcja ta jest warta rozważenia w odniesieniu do kuchni czy przedpokoju, choć i tak o wszystkim decydują indywidualne upodobania.

Konstrukcja i skuteczność opraw

Co wyróżnia oprawy rastrowe na tle innych dostępnych na rynku? Są one ekonomicznym źródłem światła, ponieważ mogą opierać swoje działanie na jednej świetlówce. Mimo to efektywność lampy jest bardzo duża i to nawet wtedy, kiedy użyte źródło światła nie zalicza się do rozwiązań o znacznej mocy. Wynika to ze specyficznej budowy wnętrza opraw. System swego rodzaju „luster” odbijających światło powoduje, że zostaje ono mocno rozproszone.

Ma to oczywiste przełożenie na wyższą wydajność przy stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na energię. Wśród opraw rastrowych wskazać można modele natynkowe oraz podtynkowe. Pierwszy typ zostaje zamocowany do powierzchni sufitu za pomocą wkrętów lub specjalnych szyn montażowych. Drugi natomiast zostaje niejako „wpuszczony” w sufit, podobnie jak ma to miejsce w przypadku standardowych opraw podtynkowych.

Dostępne oprawy mają różne gabaryty. W zależności od wybranego modelu może się w nich znajdować jedna bądź kilka świetlówek ułożonych równolegle do siebie.

Close