Budynki malowane światłem

Architektura daje ogromne możliwości. Nie wszystko da się jednak uzyskać wyłącznie za pomocą odpowiednio dobranych materiałów budowlanych, elewacji i tym podobnych rzeczy. Rozwiązania, które w tym zakresie istnieją są bardzo różne i jak się okazuje, istnieje zasadnicza korelacja pomiędzy sposobem oświetlania obiektów budowlanych, a tym, jak się one prezentują.

Naturalnie w dzień sprawy mają się inaczej, bo budynek pokazuje swoje oblicze w pełnej krasie. Po zmroku sytuacja jest inna i wtedy sztuczne światło może zasadniczo wpływać na jego prezencję. Na rynku są dostępne różne warianty oświetlenia. Nie brakuje rozwiązań dedykowanych typowo pod kątem oświetlania obiektów architektonicznych.

Prawidłowy dobór lamp pozwala nam stworzyć świetnie skomponowaną iluminację, aczkolwiek jej wykonanie należy powierzać specjalistom. Samodzielny dobór lamp może nie dać odpowiednich efektów – są eksperci, którzy zajmują się tą sferą i doskonale sobie z tym radzą. Lepiej postawić na ich doświadczenie niż podejmować próby, jakie niekoniecznie dadzą oczekiwane rezultaty. Prawidłowy dobór światła i jego parametrów Miejmy na uwadze, że do oświetlenia budynków nie służą ot takie zwyczajne lampy, które można wszędzie kupić. Istnieją specjalne modele opraw architektonicznych, jakie mogą na przykład podświetlać określone elementy elewacji. Bardzo istotne jest przy tym to, aby dobierać też trafnie źródła światła.

Od typu żarówek lub świetlówek, ich mocy i temperatury barwowej sporo zależy. Czasami wskazane jest zastosowanie zimnego białego światła, kiedy indziej ciepłego, a czasami kolorowego. Możliwości jest wiele i trzeba w tym zakresie stawiać na to, co w oku eksperta będzie odpowiednie. Dużą rolę w iluminacjach budynków odgrywają także reflektory, a więc lampy rozlokowane w pewnej odległości od obiektu. Strumień światła jest wtedy skierowany na poszczególne fragmenty elewacji, a skutkiem jest budynek widoczny z daleka i wspaniale wyglądający wieczorem i w nocy. Rozwiązania takie są dość powszechnie stosowane w odniesieniu do budynków zabytkowych, takich jak kościoły, zamki czy pałace. Bywa również tak, że stosuje się kombinację różnych typów oświetlenia, które razem dają wprost idealny rezultat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close